15 Dakikada Anne Turşusu Yapılışı

FullSizeRender-1-300x276 15 Dakikada Anne Turşusu Yapılışı  Çalışan anneler turşu yapamıyorum diye üzülmeyin, yarım saatte istediğiniz turşuyu kurabilirsiniz yapımı çok kolay
Turşu yapımı için gerekli malzemeler:

2, 3 kiloluk cam kavanoz
Yarın lahana
3,4 tane havuç,

Kırmızı arnavut biberi kurutulmuş

1  kase nohut,

250 gr sarımsak,

Kaya tuzu

1 demet maydanoz

2 bardak üzüm sirkesi

2 bardak su
Yapılışı; 2 ,3 kiloluk cam kavanozun içerisine, lahanaları bölerek koyun. İyice yıkadığınız havuçları, bölerek kavanoza ekleyin. Yarım kase nohutu üzerine dökün, kırmızı arnavut biberlerini bölerek kavanoza ekleyin. Kabuklarını soyduğunuz 250 gr diş sarımsağı da tuşunun içerisine ekleyin. Sarımsak turşunun dayanıklılığını arttıracaktır. Bir demet maydanoz da turşunun ağzına iyice sıkıştırarak bastırarak koyalım sapları ile birlikte.
Turşu suyunun hazırlanması; Turşu suyunu hazırlarken sirke ve su birebir olmalıdır. Bir tasın içerisine Önce kaya tuzunu, üzerine iki bardak sirke, iki bardak su ekleyin ve tuzu eritmek için iyice karıştırın. Tuzunun yeterli olup olmadığını anlamak için, içine bir tane yumurta koyun, yumurta suyun üzerinde duruyorsa tuzu tamam demektir. Eğer yumurta kabın dibine çıkıyorsa tuzu eksik biraz daha eklemek gerekiyor demektir. Cam kavanoza hazırladığımız lahanaların üzerine suyu dökelim su üzerine kadar çıkmalı. Eğer çabuk olmasını istiyorsanız, sıcak bir yerde bekletin daha geç olmasını istiyorsanız, soğuk yerde balkonda bekletebilirsiniz. Suyu azaldıkça aynı şekilde turşu suyunu hazırlayıp üzerine ekleyebilirsiniz.

Benzer Gönderiler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.