Aşk şiirleri ve Can yücel

0.72606100_1448311936 Aşk şiirleri ve Can yücel

Can Yücel sözlerikaba saba, argo kelimeler kullanan ama her zaman gerçekçi ve her zaman sevgiden yana olan bir şair olarak bilinmektedir. 21 Ağustos 1926 yılında İstanbul’da doğan şair, 12 Ağustos 1999 yılında sevdiklerine veda etmiştir ve en çok sevdiği güne bakan çiçekleri ile Datça’ya defnedilmiştir.

Yücel sevdiklerine veda etti ama sevdikleri hala onu sayıklar, durur. Onun cesaretini, onun kendine güvenini her zaman takdir eden sevenleri Can Yücel şiirleri dinleyerek, okuyarak, paylaşarak onu yaşatıyor. Yücel’in samimi dili insana yaşam sevinci verir. O umut demektir, direnç demektir, mücadeleyi temsil etmektedir. Hiçbir zaman yılmamış, doğru bildiklerinin her zaman arkasında olmuştur.

1971 döneminde Che Guevera ve Mao’dan çeviriler yaptığı için ceza evine giren Can Yücel, 3 yıl ceza evinde yaşamıştır. Birçok şiiri bulunmaktadır. Birçoğu dillere dolanan oldukça tanıdık şiirler haline gelmiştir. “Ben hayatta en çok babamı sevdim” şiiri çocukluğunu anlattığı, samimi duyguları ile kendi çocukluk yıllarından bahsettiği şiirlerinden biridir. Bir çocuğun babasına olan aşkını samimi bir şekilde itiraf edişini yansıtır… Onun kelimeleri ile birçoğumuzun itirafıdır bu…Can yücel en güzel aşk şiirlerini ve aşk mesajları yazmıştır.Bunun dışında ise bir de laf sokan sözler vardır ki birçok çocuk birbirine laf sokmak için adeta sıraya girmiştir.Can yücel sözlerini kullanarak birbirine laf sokan çocuklar bence çok iyi yapmamaktadır.

Bir Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.