MP3 DİNLE, film izle , evden eve nakliyat , youtube mp3 ,

Aşkla İlgili Bilmeniz Gereken 10 Gerçek!

images-6-1 Aşkla İlgili Bilmeniz Gereken 10 Gerçek!  İnsan Defalarca aşık olur

İnsanın sadece 1 kez aşık olabileceğine dair söylenen bütün sözler yalandır. Hepimizin defalarca aşık olma potansiyeli vardır. biz sadece birine aşıkken başkasına olamayız. Ama o aşk bittiği andan itibaren başkasına aşık olabilme potansiyeline sahip oluruz. Yani çok sayıda aşk yaşamamız, çapkın olduğumuz anlamına gelmiyor.

Aşkın Kimyasının Süresi Vardır.

Aşk kalple dışavurulsa da aslında tamamen bir beyin faliyeti. Aşık olduğumuz andan itibaren beynimiz vücudumuzun kimyasını değiştirmeye başlıyor. İşte bu kimya da fazla uzun sürmüyor. Ortalama 2 yıl 8 ay 25 günlük süre biçilmiş. Çünkü aşık olduğumuzda salgıladığımız hormonları sürekli salgılasaydık ömrümüz sadece 25 yıl sürerdi.

Sonsuz Olan Sevgidir

Tanımadığımız insana aşık oluruz, tanıdıkça severiz ya da sevmeyiz. Bir kişiyi sevmeye başladığımız andan itibaren de artık ondan nefret etmeyiz. Küssek de etmeyiz. Bu yüzden sevgi kalıcıdır. Herksin aradığı ilişki de aşkla başlamış, sevgiye dönüşmüş ve hayat arkadaşlığı ile süren ilişkidir.

Aşkı Kontrol Edemeyiz

Aşkla ilgili elimizde çok sayıda bilimsel veri var. Vücutta yarattığı etkiler, duygusal dünyamızda yarattığı etkiler gibi… Ama aşkla ilgili hala çözümlenmemiş üç şey var; 1- Kime 2- Ne zaman 2- Nerede aşık olacağımızı bilemiyoruz. Bir başka deyişle biz aşkı kontrol edemiyoruz.

Platonik Aşk ‘Hayal’dir

Platonik aşkın, ‘Duygularımızı söyleyemediğimiz kişiye duyulan aşk’ olduğu sanılır. Oysa platonik aşk, ‘Var olmayan, hayallerde yaşatılan kişiye duyulan aşk’tır. Duygularımızı söyleyemiyorsak, ya da duygularımızın karşılığını alamıyorsak onun adı platonik aşk değil ‘kara sevda’dır.

Sekssiz Aşk Olmaz

Arzulamadığınız birine aşk besleyemezsiniz. O yüzden aşkın temelinde ‘seks’ yatar. Aşık olduğunuz kişiyle seks yapma olasılığınız yoksa bile onunla birlikte olma anlarınızı düşleyebilirsiniz.

Çiçeğe, Böceğe Aşık Olunmaz

“Ben doğaya aşığım, ben evladıma aşığım, ben babama aşığım” gibi kavramlar o kişilere ya da varlıklara duyduğumuz sevginin büyüklüğünü göstermek için kullanılır. Yani aşk öylesine güçlü bir duygudur ki, bir şeye duyduğumuz bağımlılık ve sevgiye de’aşk’ kelimesiyle ifade ederiz. Yoksa çiçeğe, böceğe aşık olmuyoruz.

Mutlu Aşk Vardır

Aragon’un ‘Mutlu aşk yoktur’ şiiri, aşkı kötü biten herkesin adeta milli marşı gibi. Aragon o şiiri, savaş koşullarında, umutsuzluk içinde yazdı. Yoksa Elsa ile yaşadığı aşk dillere destandır, o şiiri okumanızı tavsiye ederim. Mutlu aşk vardır ve aşkı mutlu kılmak da tamamen sizin elinizdedir.

Aslında RUH EŞİ Yoktur

Kendi yarattığımız mükemmel kişiliklere, kendi kriterlerimizle oluşturduğumuz sevgili tiplerine uygun birini bulamadığımızda “Ruh eşimi bulamıyorum” diyoruz. Oysa sen o an kiminle mutluysan ruh eşin odur. Yani hayatını sadece tek bir kişiyi arayarak geçirirsen öyle birini bulamazsın. Mutlu olduğun herkes senin ruh eşindir.

Hiçbir Aşk Unutulmaz

Zaten bu mümkün değil ki. Siz 5-6 yaşlarındayken geçirdiğiniz kazanın yarattığı acıyı bile unutmuyorsunuz. O aşkları da unutmayacaksınız. Sadece yaşanıyor ve bitiyor. Siz de yeni durumunuza uyum sağlayıp yaşamınızı sürdüyorsunuz. Ayrıca unutmaya çalışmak beyhude bir uğraş. Tüm aşklar bizim hayatımızın zenginliğidir.

Aşk Dokturu  Mehmet Coşkundeniz yazısından alıntıdır.

 

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.