19th Ave New York, NY 95822, USA

Buzdolabınızdaki Kötü Kokuyu Yok Etmenin Pratik Yöntemi !

1412-buzdolabindaki-kotu-kokular-nasil-giderilir-buzdolabindaki-kotu-kokular-nasil-giderilir-650x0Buzdolabınızdaki Kötü Kokuyu Yok Etmenin Pratik Yöntemi !
Buzdolaplarımızın içerisine yerleşmiş olan bazı kötü kokular ne kadar temizlesek de çıkmaz. Bu koku her dolabı açıp kapattığımızda rahatsız eder.

Çok yakın bir tanıdığımızın ne zaman dolabını açsam o rahatsız edici koku ile karşılaşıyordum. içimden hep acaba uzun süre unuttuğu bozulmuş bir şey var mı diye düşünüyordum. Onu kırmamak ve alınmasını istemediğim için uzun süre söylemedim. Dolabın içine bakınca her şey oldukça düzenli, temiz görünüyordu. Her şeyin ağzı kapalıydı. Bu kişi titiz biri olduğu halde bu koku neden hep vardı diye düşünüyordum. Bir gün kendisine “dolabı açtığımda bir koku geldiğini’ söyledim. Benim çok sevdiğim biriydi ve söylemek istiyordum. Bana ‘ ne yaparsa yapsın bu kokuyu gideremediği, hatta çamaşır suyu ile sildiğini’ söyledi. Buzdolabı eski bir dolaptı. ‘Dolabın eski olduğu için görevini tam yapamadığını ve bu kötü kokunun gitmediğini’ söyledi. “Olabilir mi diye düşünürken, sirkeli su ile silmesini söyledim”. Hemen dolabın fişini çekip, hepsini boşalttık ve sirkeli, karbonatlı su ile temizledik. İçindeki kapakları çıkarıp yıkadık ve her yerini sildik, duruladık. Koku kayboldu. Ertesi gün arayıp sorduğumda koku olmadığını söyledi. O da çok rahatlamıştı ve teşekkür etti.

Eğer dolabınızda böyle bir koku varsa kimyasal temizleme maddeleriyle temizlemeyin.
Öncelikle dolabın içini fişini çektikten sonra boşaltalım. Daha sonra hazırladığımız sirkeli su ile dolabın içini siliniz, raflarını kapaklarını iyice temizleyiniz. Bu sirkeli suyun içine karbonat da koyabilirsiniz.

Daha sonra durulama suyu ile durulayalım. Kötü kokuların oluşmaması için haftada bir kavurduğumuz kahveyi bir kaba koyarak ağzı açık bir şekilde dolabımızın bir köşesine koyalım. Ağzı açık şekilde koyacağınız yarım şişe süt de dolabınızın içindeki kötü kokuyu alacaktır.

Leave a comment