MP3 DİNLE, film izle , evden eve nakliyat , youtube mp3 ,

Çatışma Çocuğu Hayata Hazırlar

images-553 Çatışma Çocuğu Hayata Hazırlar  Çocuklar, anaokulundan itibaren birbirleriyle ve öğretmenleriyle zaman zaman çatışmalar yaşar. Onların da birbirlerinden farklı özellikleri, alışkanlıkları, değer ve inanç sistemleri olduğu düşkünlüğünde aralarında anlaşmalıklar doğması son derece doğal görünebilir.

Çocukların çatışması normal mi?

Çatışma günlük yaşamda doğal ve kaçınılmazdır. Hem yapıcı hem de yıkıcı sonuçlar doğurabilir. Doğru biçimde ele alındığında çocuk için gelişmek, olgunlaşmak, öğrenmek ve daha sonra yaşayabileceği çatışmalar için referans oluşturabilecek deneyim kazanırlar.

Araştırmaya göre çocuklar okulda veya oyun ortamlarında çatışma yaşayabilirler. İlk etapta bunları genellikle yıkıcı yöntemlerle çözmeye çalışırlar. Onlara doğru çatışma çözme yöntemleri öğretilmediği için genellikle ya şiddet kullanırlar ya da çatışmadan kaçınırlar.

Sosyalleşme, gerçek anlamda ilkokul öncesi dönemde başlar. Çocuklar başkalarının varlığını, onlarında istek ve ihtiyaçlarının kendisininki kadar önemli olduğunun farkına varmaya başlarlar. Bu dönemde daha çok oyun malzemeleri, arkadaş, öğretmenin ilgisini paylaşmada sorun yaşarlar. İlkokul çağındaysa grup içinde kabul görme, lider ve başarılı olma, en sevdiği arkadaşını paylaşma gibi konularda anlaşmazlık çıkar.

Ergenlik Dönemi Akran Çatışması Açısından Riskli Bir Dönem

Çünkü bu dönemde çocuklar başkalarının düşüncelerine, dışarıdan nasıl göründüklerine dair daha hassas bir sürece girer. Duygularının yoğunlaştığı, öfke ve yıkıcı tavırların artabildiği bir dönem olduğu için bu yaşlarda yaşanan çatışmaların dikkatle ele alınması gerekir.

Her anne baba çocuğunu hayata her açıdan hazırlamak ister. Ancak onları çatışmadan, sorunlardan uzak tuttuğumuz zaman sorun ve çatışma çözme yetilerini geliştiremiyoruz. “Mutlu olsunlar, üzülmesinler, sorun yaşamasınlar diye düşünüp onları hayatın kaçınılmaz olgularından uzak tutmaya çalıştığımız ölçüde, bunlarla baş etme becerilerinin gelişmesini engelleyeceğimizi unutmamalıyız.

Çatıma çözme becerisi öğrenebilen ve çocuklara öğretilmesi gereken bir beceridir. Öncelikle karşısındakini dinleme ve empati kurma önemlidir. Çocuklarımıza kendi istek duygularını uygun bir dille ifade etmesini ve karşısındakini de aynı şekilde anlamaya çalışmasını öğretmeliyiz. Davranışlarının sorumluluğunu alıp çatışma çözümünde fiziksel ve duygusal şiddete başvurmadan önce çözüm için işbirliği yapmanın önemini anlatmalıyız.

Öncelikle çatışmanın yaşamın içinde doğal bir süreç olduğu, doğru yönetilebilirse her iki tarafa da katkısı olabileceği akılda tutulmalı.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.