19th Ave New York, NY 95822, USA

Dikkatinizi Arttıran Gıdalar

indir (12)Beynimizi güçlendirmek için yediklerimize dikkat etmemiz çok önemli…

Kafein Sizi Daha Dikkatli Yapar

Kafein enerji verip konsantrasyonu arttırabilir. Kahvede, çikolatada, enerji içeceklerinde ve bazı ilaçlarda bulunan kafein kısa süreli de olsa uyanık tuttuğunu biliyoruz. Fazla kafein almak daha fazla yarar sağlamaz. Fazla tüketilen kafein, gergin ve huzursuz yapar.

Yediğimiz karbonhidrat ve şekerli gıdalar ile aldığımız glükoz beynimiz için bir enerji kaynağıdır. Bir bardak tatlı bir içecek hafıza, düşünce ve zihinsel yeteneklerde kısa sürede artış sağlar. Çok fazla şeker aldığımızda da hafızamıza zarar verebilir ve kilo artışı yaşayabiliriz.

Balık da beynin canlanması ile ilişkili bir protein kaynağıdır. Beyin sağlığının kilit gıdası olan Omega3, yağ asidi yönünden oldukça zengindir. Bu yağların beyin üzerinde büyük bir gücü vardır.

Kahvaltı yapmanın dikkati arttırdığını biliyor muydunuz? Kahvaltı yapan öğrenciler, yapmayanlara göre okulda daha iyi performans sergiliyor. Beyni güçlendiren gıdalar arasında lif oranı yüksek tam tahıllar, süt ürünleri ve meyveler de yer alıyor. Yüksek kalorili kahvaltılar ise konsantrasyonu engelliyor.

Günde 25-30 gr kadar kuruyemiş ve çikolata doğal uyarıcılar içerdiği için dikkat arttırır.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, yaban mersininin beyni koruyarak yaşa bağlı Alzheimer ve demans gibi hastalıkların etkisini azalttığını ortaya koymuştur.

Dikkatinizi toplamak ve yeteneğinizi güçlendirmek için %100 meyve suyu, tam tahıl unundan bir dilim ekmek, somon ve bir fincan kahveden oluşan bir öğün ile güne başlayın. Geceleri uyuyun. Bol su için.

 

 

Leave a comment