Doğum Sancıları

doğ Doğum Sancıları  Haftalarca süren bekleyişin ardından, sonunda beklenen gün geldi çattı. Bebeğinizi görmeye birkaç saatin kaldığını şu anlarda epeyce heyecanlı olmalısınız. Doğumun her aşamasında vücudunuzda neler olup bittiğni önceden öğrenip hazırlıklı olursanız kendinize güveniniz artacak, tedirginliğiniz azalacaktır. Doğum sancıları, yaşamın en önemli ve mutlu deneyimlerinden biridir. Sakin olabilirseniz doğum olgusundan haz bile alabilirsiniz. Gevşeme  ve soluma egzersizlerini uygulayarak sancılarınızı kolayca geçiştirebilirsiniz. Her an bir sorun çıkabileceğini unutmayın; doğum beklediğiniz gibi gelişmezse hayal kırılığına uğramamalısınız. Ve en önemlisi doğumdan korkmayınız. Çünkü doğum yapmak sancılıda olsa bir hastalık değil, sizi bebeğinize kavuşturma evresidir. Sancınız ne kadar artarsa sizi bir adım daha bebeğinize yaklaştırıyor demektir. Bebebğinizin doğduğu anı hayal ederek bu süreci eşinizle beraber geçirebilirsiniz.

 

Doğumun Başlangıç Belirtileri

Özellikle ilk gebelikte başlıca kaygı kaynaklarından biri doğumun nasıl başlayacağı, bunun belirtilerinin neler olduğudur. Gebeliğin son haftalarında şiddetli artan yalancı doğum ağrılarıyla gerçek doğum sancılarını birbirine karıştırsanız bile, doğumun habercisi olan daha pek çok belirti vardır.

Doğum Belirtileri

Nişan Gelmesi

Rahimağzını tıkayan mukuslu, kanlı bir sıvının vajinadan gelmesine, halk arasında ‘nişan gelmesi’ denir. Genellikle doğum sancıları başlamadan önce ya da doğumun ilk evrelerinde görülen bir belirtidir.

Ne Yapmalı?

Nişan gelmesi doğumdan iki üç gün önce de görülebilir. Bu nedenle hastaneye gitmeden önce düzenli ağrıların başlamasını ya da suların gelmesini beklemelisiniz.

 

Su Gelmesi

Bebeğin çevresindeki su kesesi, doğumdan önce birdenbire yırtılır ve içerideki suyun bir bölümü boşalır. Bebeğin başı doğum yoluna girmişse, yol kapandığı için gelen su miktarı çok olmaz.

Ne Yapmalı?

Hemen doktora haber verin. Su geldiğinde, sancılar başlamamış bile olsa hastaneye gitmelisiniz; bebeğe hastalık etkenlerinini bulaşması olasılığı vardır. Bu arada temiz bir havlu ya da kadınbağı kullanabilirsiniz.

 

Ağrılar

Doğum sancıları künt bir sırt ya da kasık ağrısı gibi başlayabilir. Karnınızda adet ağrılarına benzer bir sancı gibi de olabilir. Düzenli aralıklarla gelir ve dinlenmeyle geçmez.

Ne Yapmalı?

Sancılar düznli gibiyse kaç dakikada bir geldiklerine bakın. Doğumun başladığını düşünüyorsanız doktorunuzua haber verebilirsiniz. Sancılar çok sık gelmedikçe (beş dakikada bir) ya da şiddetli değilse apar topar hastaneye gitmenize gerek yoktur, çünkü ilk doğum, yaklaşık 12-14 saat sürer. Bunun büyük bri bölümünü hastanede geçirmektense evde kalmak daha iyidir. Ağrılar başladığında, gerektiğinde dinlenerek ağır ağır dolaşın. Hafif bir şeyler yiyebilir, suyunuz gelmediyse ılık bir banyo yapabilirsiniz. Hastaneden, sancılarınız şiddetlenmeden ve en azından on dakikada bir gelmeden evden ayrılmamanız gerektiğini söyleyeceklerdir.

 

Yalancı Ağrılar

Gebelik süresince rahim hafif hafif kasılır. Son haftalarda  ise bu yalancı doğum ağrıları artıp şiddetlenerek size doğumun başladığını düşündürebilir. Oysa gerçek doğum sancıları düzenlidir, gitgide sıklaşır ve daha şiddetlidir. Kimi zaman da doğum ağrıları başlar, ama bir süre sonra yok olur. Bu arada hareket etmeyi sürdürün, sancılar bir süre sonra yeniden başlayacaktır.

 

 

Benzer Gönderiler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.