MP3 DİNLE, film izle , evden eve nakliyat , youtube mp3 ,

Doğum

geburt Doğum  Doğumun İlk Evresi

Doğumun ilk evresinde rahim kasılarak rahimağzını genişletmeye başlar. Böylece bebeğin doğumda geçeceği yol açılmış olur. İlk doğumlarda bu, yaklaşık 10-12 saat alır. İlk evre sırasında birdenbire paniğe kapılırsanız şaşırmayın. Olaya ne denli hazırlıklı olursanız olun, denetleyemediğinz şiddetli sancılar sizi huzursuz edebilir. Kendinizi olabildiğinizde yatıştırmaya ve ağrıları önemsememeye çalışın. Yanınızda bulunacak eşiniz ya da yakınınız size en çok bu sırada yardımcı olabilir. Özellikle doğumöncesi kurslara katılmış ya da doğum olayını yaşamış bir kişi sizi epeyce rahatlatacaklar.

 

Hastaneye Giriş ve İlk İşlemler

Hastaneye geldiğinizde bir hemşire kayıt işlemlerinizi yapıp dosyanızı açar. Bu sırada eşinizin yanınızda kalması yayarlı olacaktır. Sancılarınızdan sorulara net cevap veremeyebilirsiniz çünkü. Hemşire size sorular soracak. Nişan gelip gelmediğini, suyunuz gelip gelmediğini, sancılarınızın sıklığını ve şiddetini. Hastaneye kaydınız yapıldıktan sonra, üstünüzü değiştirip yatağınıza uzanmanızdan sonra hemşire/ebe tansiyonunuzu ve ateşini ölçecek. Ayrıca, doktor ya da ebe vajinal muayeneyle rahimağzınıın ne ölçüde açıldığına bakar. Sonra doktorunuz bir damar yolu açar, her duruma karşı. Dıştan muayeneyle ve ultrasyonla bebeğinizin konumu değerlendirilir, kalp atışı dinlenir. Bebeğin kalp atışlarının ve kasılmalarınızın kaydedilmesi için mikrofona benze bir aygıt bağlanır ve en az 20 dakika süreyle, bebeğin rahim kasılmaları sırasında yeterli oksijen alıp almadığı kontrol edilir. Belirli aralıklarla yine doktor ya da ebe doğumun gidişini değerlendirmek için sizi vajinal yoldan muayene eder. Çok hoş bir durum olmasada sizde emin olun doğum sırasında ilerlemeleri merak ettiğiniz için sık sık kontrol edilmesinden memnun kalacaksınız. Vajinal muayene genelde iki sancı arasında yapılır, o yüzden sancınız geldiğinde söyleyin. Elinizden geldiğince rahat ve gevşemiş olarak muayen olun, kendinizi sakın kasmayın.

Rahimağzı, normalde yoğun bir kas demetiyle kapatılmıştır. Buradan rahim ve çevresine doğru kas lifleri uzanır. Bu kaslar doğumda kasılarak rahimağzını yukarı, rahme doğru çeker, ayrıca yanlara doğru gererek açar. Bebek de böylece rahimden çıkabilir. Hormon değişikleri sayesinde sert olan rahimağzı yumuşar. Aralıklı gelen sancılar daha sonra rahimağzını inceltip kısaltır. İyice inceldikten sonra şiddetlenen ağrılar rahimağzını açar.

Rahatlatıcı Duruşlar

İlk evede sancıları karşılamanızı sağlayacak bu duruşların her birini ayrı ayrı deneyin, çünkü değişik zamanlarda değişik duruşlarda daha rahat edebilirsiniz. Vücudunuzun doğal davrnaışına uyum sağlayabilmek için bu duruşları önceden prova etmelisiniz. Esşiniz yoksa ya da doğum sırasında yanınızda bulunmuyorsa anneniz, kız kerdeşinizi ya da bir kadın arkadışınız size yardımcı olabilir. Mutlaka birinden yardım isteyin. Doğumda tek başına olmak size iyi gelmeyecektir. Güvendiğiniz birininin varlığını hissetmek bile size iyi gelecektir. Mesela doğumun ilk evresinde dolaşırken, sancı geldiğinde eşinize yaslanarak destek almak hoşunuza gidebilir. O da sırtınızı ya da omuzlarınızı ovarak sizi rahatlatabilir. Olabildiği ölçüde dik konumda durmaya çalışın. Bu duruş rahim tabanına baskı yapar ve sancıların şiddetlenmesine yardımcı olur. Doğum sırasında vücut sıcaklığındaki suya girmenin rahatlatıcı ve ağrıları azaltıcı etkisi olduğu yönündeki henüz kanıtlanmamış kimi savunmalar doğrultusunda Fransa, Almanya, İngiltere, Rusya, ABD gibi ülkelerde kimi hastanelerde anne adaylarına havuzda doğum seçeneği sunuluyor.

Birkaç Yardımcı Nokta

* Sancı aralarında hareket edin. Böylece acıyla baş edebilmeniz kolaylaşır. Sancı geldiğinde en çok rahat ettiğiniz durumu alın.

* Olabildiğince dik durmaya çalışın, böylece bebeğin başı rahimağzına daha iyi oturur ve rahim kasılmaları daha etkili duruma gelir.

* Dikkatinizi sancılar üzerinde değil, soluk alıp verme üzerinde toplayın.

* Gerektiği zaman enerjinizi kullanabilmek için sancılar arasında gevşeyin.

* Ağrıyı hafifletmek için şarkı söyleyi ya da inleyin, giderek bağırın.

* Dikkatinizi dağıtmak için bakışlarınızı belli bir nokteda yoğunlaştırın.

* Her ağrıyı ayrı ayrı düşünün, daha sonra gelecek ağrıları düşünmeyin. Her sancıyı bebeğinizi size yaklaştıran bir dalga olarak görebilirsiniz.

* Sık sık tuvalete çıkın, böylece dolu idrar kesesi bebeğin yolunda engel oluşturmaz.

 

Geçiş Evresi

Doğumun belki de en zor dönemi budur. Sancıların en şiddetli olduğu evredir. Sancılar yaklaşık bir dakika sürer ve dakikada bir gelebilir, bu nedenle dinenip rahatlamaya zaman bırakmaz. Yaklaşık yarım saat süren bu döneme geçiş evresi denir. Bu dönemde yorulacaksınız; sinirlenebilirsiniz, insanlara ters davranabilirsniz, moraliniz bozulabilir, pişmanlık bile duyabilirsiniz. Sancıların şiddeti ve sıklığı nedeniyle zaman kavramını yitirebilir, sancılar arasında yarı baygın uyuklayabilirsiniz. Geçiş evresinde bulantı, kusma ve titreme de görülebilir. Bu sırada büyük olasılıkla tek isteğiniz doğumun bir an önce gerçekleşmesi olacaktır. Bebeği bile unutursunuz bu evrede, amacınız sadece ağrılardan kurtulmaktır. Sonunda, güçlü bir ıkınma duygusu gelecektir. Ne var ki zamanından önce, rahimağzı tam açılmadan ıkınmaya başlarsanız, rahim ağzı şişer. Ikınma duygusunu ilk hissettiğinizde bunu doktorunuza söyleyin. Rahimağzının tam olarak açılıp açılmadığını göremk üzere sizi muayene etmek isteyecektir. Tam açılma olmamışsa, 10 cm’lik açıklığa ulaşana dek ıkınma isteğini bastırmak için her sancıdan sonra ”hüf,hüf,püf” diye soluk alın. Diz çöküp öne eğilerek başınızı kollarınızın arasına alın; kalçanızıı havaya kaldırın, bu duruş hem ıkınma isteğini azaltır, hem de ıkınmayı güçleştirir. Merak etmeyin zaten doktor veya ebeniz sizi yönlendirecektir. Yalnız değilsinz, ne yapmanız gerektiğine yalnız karar vermeniz gerekmeyecek. Suyunuz daha gelmemişse, geçiş evresinde mutlaka boşalacaktır. suyun gelişi fışkırır gibi güçlü biçimde de olabilir, damla damla da olabilir. Bebeği çevreleyen su kesesi patladığında bebeğin başı rahim tabanına daha da güçlü baskı yapmaya başlar, bu da genellikle doğum sürecini hızlandırır.

Rahimağzı, 7 cm açıkken yapılan muayenede, bebeğin başının çevresinde iyice gerilmiş olarak hissedilir. Rahimağzı ele gelmiyorsa, yaklaşık 10 cm açık demektir, yani doğuma hazırsınız demektir.

 

İkinci Evre

Rahimağzı tam olarak açılmş ve sizin ıkınma hissiniz gelmişse doğumun ikinci evresi başlar. Güçlü kasılmalara artık kendi çabanızı da katarak bebeği dışarı itebileceğiniz için daha verimli bir döneme girmiş olursunuz. Bebek biraz farklı bir konumda yatıyorsa, ıkınma isteği duymayabilirsiniz; ama doktorunuz en çok ıkınmanız gereken anlarda sizi yönlendirecek ve en kolay ıkınabileceğiniz konumu bulmaya yardımcı olacaktır. Sancıların şiddeti artar, ama bu size ilk evrede olduğu ölçüde rahatsızlık vermez. Ikınmak zor gelebilir ama, göstereceğiniz her çaba bebeğinizin doğumunu yakınlaştırır. İlk bebeklerde bu evre ortalama bir saat sürer. 2. ve 3. bebeklerde daha kısa zamanda doğar.

Doğumun ikinci evresinde ıkınırken olabildiğince dik durmaya çalışırsanız bebeğinizi yerçekimine karşı gelmeden, giderek onu kullanarak itmiş olursunuz. Dik oturarak, çömelerek ya da diz çökerek bunu yapabilirsiniz. Doğum için en uygun pozisyon çömelme olsada bir süre sonra yorucu olabilir. Bu yüzden dik oturarak ya da eşinizin yardımı ile diz çökerek doğumu gerçekleştirebilirsiniz.

Birkaç Yardımcı Nokta

* Sancı sırasında güçlü ve sürekli bir biçimde ıkının.

* Kendinizi bütünüyle bırakarak pelvis tabanındaki kaslarınızı gevşek tutmaya çalışın.

* Yüzünüde dingin bir anlam oluşturun.

* Doğurma sırasında dışkılama ya da idrar yapma doğaldır; bunları denetleyebilmek adına kendinizi sıkıntıya sokmayın. Siz görmeden ebeler herşeyi temizleyecektir zaten.

* Bir sonraki ıkınma için gücünüzü toplamak üzere, sancının durduğu anlarda olabildiğince dinlenin.

 

DOĞUM

Artık sıra doğumun en önemli aşamasına geldi; bebeğiniz dünyaya gelmek üzeredir. Tüm o çabalardan sonra artık bebeğin başı görünecek, isterseniz ona dokunabileceksiniz. Uzun ıkınmalar ve doğurma sürecinde eşinizin de yanınızda olması size rahtlık ve güven duygusu verecektir. Doğum öncesi kurslarına birlikte gittiyseniz bu ana ikiniz de hazırsınız demektir. Eşiniz size destek olacak, yönlendirecek, soluk alma ve rahatlama yöntemlerini anımsamanıza yardımcı olacaktır. Duyacağınız güçlü kasılmalar ve sancılar karşısında vücudunuzun denetimden çıktığı duygusuna kapılabilir, çaresizlik içine düşebilirsiniz. Daha önce hiö yaşamadığınız somut duyumsamalar içindesiniz. Bu sırada eşiniz sırtınıza masaj yaparak, alnınızın terini tülbentle silerek, sancılar sırasında ıkınma temponuzu destekleyerek size yardımcı olabilir. Eşiniz bu sürece katılarak doğum sürecinin ayrılmaz bir parçası olduğunu daha iyi anlayacaktır. Eğer eşiniz doğum sırasında yanınızda bulunabilecek durumda değilse, bir dostunuzun ya da yakınınızın desteğini alabilirsiniz. Birazdan bebeğinizi kucağınıza alacaksınız. Doğumun ardından büyük bir fiziksel rahatlama duyacaksınız; ama merak, sevinç gözyaşları, belki de bebeğe karşı aşırı duyarlılık gibi tepkiler de gösterebilirsiniz. Ne denli yorucu, acılı ve duygularınızı sarsıcı bir süreç de olsa bebeğinizin doğumu, hiç kuşkusuz yaşamınızın en benzersiz, en olağanüstü deneyimlerinden biri olarak kalacaktır. Eşiniz ve sizin için bu an hayatınızda yaşadığınız en mutlu an olarak kalacaktır.

 

Üçüncü Evre

Doğum sırasında ya da doğumdan hemen sonra bir kaç sancı ve ebe/doktor yardımıyla plasenta çıkar. Ardından tamamının çıkıp çıkmadığını anlamak üzere plasenta incelenir. Plasenta ayrıldıktan sonra kanama olabilir. İçiniz bu şekilde temizlenecektir. İlk bir kaç gün şiddetli kanamanız ve ağrılarınız olacaktır. Bu kasılmalar rahmin tekrar küçülmesi içindir. Serum yoluyla muhtemelen rahimin kasılmalarını hızlandırmak için size ilaç verilecektir.

 

Tebrikler Bir Aile Oldunuz!

Doğumun ardından temizliğiniz ve gerekiyorsa dikişleriniz yapılır. Ebe, bebeğinizin boyunu, kilosunu ve baş çevresini ölçecek, gözlerine iltihap kapmaması için koruyucu antibiyotik damlatacaktır. Bebeğiniz temizlendikten ve testleri yapıldıktan sonra kucağınıza tekrar verilir. Artık dinlenebilir, bebeğinizle yalnız ve sakin birkaç dakika geçirebilirsiniz ve dünyanın en güzel duygusunu anne olma duygusunu tadabilirsiniz. Bebeğinizi hemen emzirmeniz de süt artışı ve aranızdaki bağ için çok önemlidir. Bonding denilen olay yani birbirine bağlanmya olayı doğumdan bir kaç dakika sonra gerçekleşir.

 

Related Posts

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.