MP3 DİNLE, film izle , evden eve nakliyat , youtube mp3 ,

Düşükler Ve Nedenleri

images-1209 Düşükler Ve Nedenleri  Düşük; Gebeliğin son adet tarihine göre yirminci haftadan önce çeşitli nedenlere bağlı olarak sonlanması olarak tanımlanır. Bu  dönemde fetus  gramdan azdır. Gebeliğin . haftasına kadar olan düşükler erken düşüklerdir. – hafta arası oluşan düşükler ise geç düşüklerdir.

Düşük Tipleri; Düşük tehdidi, Kaçınılmaz düşük, Tam olmayan düşük, Anne karnında bebek ölümü ve düşük, Boş gebelik kesesi ve düşük olarak tanımlanabilir.

Görülme Sıklığı

Düşüklerin çoğu gebeliğin başnda görülür. Tüm düşüklerin yarıdan fazlası gebeliğin 9. haftasından önce görülür. 9- haftalıkken % si, 11-12 haftalarda ise %11’i görülür. Yani tüm düşüklerin %85 13. haftadan önce erken düşük olarak gerçekleşmektedir.

DÜŞÜK NEDENLERİ

Fetal genetik nedenler; En önemli nedenlerdendir. Sekizinci haftadan önceki düşüklerin yaklaşık dörtte üçünde emriyonun kromozonlarında bozukluk vardır. Organları sağlıklı oluşamaz ve düşükle atılır. Sağlıklı olan çiftlerden de kromozon bozukluğu olan embriyolar oluşabilir.

Anne ya da babada mevcut genetik kusurlar; Fetusta kromozon bozukluğu oluşturarak düşüğe neden olur. Tekrarlayan düşüğü olan çiftlerde araştırılmalıdır. Telrarlayan düşük art arda üç veya daha fazla düşük olmasıdır.

Geçirilen enfeksiyonlar: Gebeliğin belli dönemlerinde geçirilen toxoplazma, kızamıkçık gibi enfeksiyonlar düşüğe neden olabilir.

Annenin bazı hastalıklar; Annede mevcut tansiyon yüksekliği, böbrek kalp, karaciğer hastalıkları düşük oranını arttırabilir. Annenin tedavisi düzenlenmemiş şeker hastalığı özellikle gebeliğin ikinci yaısındaki fetal kayıp ve düşüklere neden olabilir. Tiroit hastalıkları, otoimmun hastalıklardan romatoid artrit ve sistemik lupus gibi hastalıklar, bazı pıhtılaşma faktör bozuklukları, annenin kullandığı alkol ve tütün düşüklere neden olabilir. Ağır psikolojik travmalar ve aile içi şiddete maruz kalmak düşüğü tetikleyebilir. Annenin doğumsal olarak rahim yapısındaki bozukluklar, rahim ağzının yetersiz sıklıkta olması, rahim içinde yerleşmiş iyi huylu urlar gene geç dönemde düşüğe neden olabilir.

Related Posts

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.