MP3 DİNLE, film izle , evden eve nakliyat , youtube mp3 ,

Ergenlik Çağında Özgüvene İhtiyaç Vardır

images123 Ergenlik Çağında Özgüvene İhtiyaç Vardır  Giderek daha fazla sayıda genç insan hayatın sunabileceği deneyimleri yaşamak yerine, vazgeçmeye eğilimli oluyor. Bu sorunun büyük bölümü, yetişkinler olarak bizlerin onların gerçek yaşam şartlarına karşılık vermelerini beklememizden kaynaklanıyor. Onların bizim yaptığımız gibi karşılık vermesini mi istiyoruz?

10-15 yaş arasındaki dönem, son derece önemlidir. Bu yaş gurubundaki çocukların uyum sağlama eğilimi vardır ve yaşıtları tarafından kabul görmek için her şeyi yaparlar. Kabullenilme ihtiyaçları doğrultusunda, kabul edilmeyeceklerinden ve oldukları gibi sevilmeyeceklerinden korkarak, sık sık gerçek duygularını gizlerler.

Bugün uyuşturucu, fiziksel taciz, cinsel yoldan bulaşan hastalıklar, yaşıt baskıları, çeteler, aile sorunları gibi etkenler dikkate alındığında, küresel seviyede nükleer savaş, çevre çalkantıları, suç oranları ve terör bunlara eklendiğinde, gençlerin halini bir de siz düşünün.

Bir ebeveyn olarak, ergenlik çağındaki çocuğunuzla olumlu ve olumsuz yaşıt baskıları arasındaki farkları konuşabilirsiniz. Doğduğumuz günden bu dünyadan ayrıldığımız güne kadar, yaşıt baskıları daima bizimledir. Onunla başa çıkmayı ve bizi kontrol etmesine izin vermemeyi öğrenmek zorundayız.

Aynı şekilde, çocuklarımızın neden utangaç, yaramaz, üzgün, okulda yavaş, yıkıcı vs. olduğu konusunda bilgi ve anlayış geliştirmemiz önemlidir. Çocuklar, evde yerleşen düşünce ve duygu kalıplarından kolayca ve güçlü şekilde etkilenirler ve bu inanç sistemine dayanarak günlük kararlarını verir ve seçimlerini yaparlar. Eğer ev ortamı güven ve sevgi aşılamıyorsa, çocuk güveni, sevgiyi ve şefkati başka yerlerde arayacaktır. Birçok çete, çocukların kendilerini güvende hissettikleri bir yerdir. Ne kadar olumsuz şartlarda olsa da, aralarında bir aile bağı geliştirirler.

Genç insanlara harekete geçmeden önce bir soruyu kendilerine sormayı öğretsek, çok büyük zorlukları aşabiliriz diye düşünüyorum: “Bu bana kendimi daha iyi hissettirecek mi?” Ergenlik çağındaki gençlerin, her durumda önlerindeki seçenekleri görmelerini sağlayabiliriz. Seçenek ve sorumluluk, gücü tekrar ellerine almalarını sağlar. Bu, sistemde kendilerini kurban gibi hissetmeden bir şeyi yapmalarına fırsat tanır.

Çocuklara kurban olmadıklarını, kendi yaşamları için sorumluluk alarak deneyimlerini değiştirip biçimlendirebileceklerini öğretebilirsek, önemli gelişmeler kaydetmeye başlarız.

Çocuklarda iletişimi açık tutmak kesinlikle çok önemlidi; özellikle de ergenlik çağındayken. Çocuklar sevdikleri ve sevmedikleri şeylerden söz etmeye başladıklarında, genellikle söylenen şeyler şunlardır: “Bunu söyleme, Şunu yapma, Öyle hissetme. Bu şekilde davranma. Böyle düşünme. Yapma, yapma, yapma. “Zaman içinde çocuk iletişim kurmayı bırakır ve bazen evden ayrılır. Yaşlanırken çocuklarınızı yanınızda tutmak istiyorsanız, henüz gençlerken iletişim hatlarını açık tutun.

Çocuğunuzun eşsizliğini vurgulayın ve kutlayın. Ergenlik çağındaki gençlerin kendilerini kendi tarzıyla ifade etmelerine izin verin; hatta sadece geçici heves olduğunu düşünseniz bile.

LOUSE L. HAY

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.