MP3 DİNLE, film izle , evden eve nakliyat , youtube mp3 ,

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler !

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler !20160103134233_erken-hamilelik-belirtileri-3-300x195 Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler !

Gebelik, anne için her açıdan farklı ve yeni bir dönemdir. Bu dönemde anne her an karnındaki bebeği düşünerek hareket etmelidir. Gebelik izlemelerinde; anne sağlığını değerlendirmek için annenin ağırlık artışı ve kan basıncı ölçülür. Genel muayenesi idrar ve kan tetkikleri yapılır, önemli bir hastalığı olup olmadığı araştırılır. Tespit edilen bir hastalığı varsa tedaviye başlanır. Gebelikte ortaya çıkma olasılığı olan şeker hastalığı ve yüksek tansiyona karşı önlem alınır. Gebelerin yeterli ve dengeli beslenmesi çok önemlidir. Gebeler vitamin ve mineraller ile desteklenmiş, protein, karbonhidrat ve yağ oranı dengelenmiş gıdalar almalıdır. Et, süt, meyve sebze, tahıllar yeterli ve dengeli alınmalıdır. Beslenmeye dikkat edildiğinde anne ve karnındaki bebeği daha sağlıklı olacaktır. Gebelerin yetersiz beslenmeleri kadar aşırı beslenmeleri de zararsızdır.

pregnancy-775041_960_720-300x199 Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler !  Gebenin gebelik süresince kilo artışının 8-12 kg olması gerekmektedir. Bundan fazla artış anne sağlığını tehdit edebilir, doğumu güçleştirebilir. Anne adayları bu sebeplerden kaynaklanan, gebeliklerini tehlikeye atabilecek bir çok durum ile karşılaşabilirler. Bunlardan bazıları; Vajinal kanama; Düşük olasılığını gösterir. Bebeğin olduğu kadar, annenin de yaşamını etkileyebilir. Karında belirgin sürekli ve ya aralıklı ağrı olması; dış gebelik, düşük, erken doğum belirtisi olabilir, Fetus hareketlerinin artması yada azalması Fetusun sıkıntı içinde olduğunu gösterebilir, Yüksek ateş titreme; enfeksiyon belirtisi olabilir, idrar yaparken yanma, zorlanma ve az idrara çıkma idrar yolu enfeksiyonunu gösterebilir, ellerde ayaklarda veya yüzde şişme böbrek işlevlerinde bozukluk olabilir, bulanık yada bozuk görme, şiddetli baş ağrısı, inatçı kusma bu belirtilerin arasında yer alır. Gebeler bu rahatsızlıkların herhangi birini yaşıyorsa mutlaka bir uzmana başvurmalıdır.

Kaynak: http://www.doktortv.com/

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.