Neden Günde 1 Elma Yemeliyiz?

indir-363 Neden Günde 1 Elma Yemeliyiz?  Elmanın cilde faydalı olduğunu bilmeyen yoktur sanırım… Başlıca bileşenleri pektin (%8), çeşitli vitaminler, madeni tuzlar ve sodyumdur. Pektin, dağınık bir pelte halini alır, sodyum ise hücrelerin yenilenmelerini sağlar. Elmanın her çeşit cilde yararı vardır. Cildi yumuşatır, nemlendirir ve üst deriyi güçlendirir.

C ve E vitamini, folik asit, pektin ve flovonoid içerir. Bağırsak sisteminin korunmasında faydalı ve posadan zengindir. Kolesterol düşürücü etkisi vardır. Kan şekerini kontrol altında tutar ve vücut direncini arttırır. Kas ve eklem ağrılarının azalmasına yardımcı olur.

Elmalar nefes için “doğal ferahlatıcı” olan enzimler içeriyor. Ayrıca metabolizmanı hızlandıracak çözünür lif; pektin ve baş ağrılarını geçirmeye yardımcı ağrı dindirici özellikler var. Taze elma ve onun altın değerindeki suyu potasyum, C vitamini ve demir içeriyor. Bu üçü bir araya geldiğinde ise asetilkolin denen bir beyin kimyasalını arttırıyor. Bu kimyasal, beyin hücrelerinin ölümünü yavaşlatan antioksidanların açığa çıkmasına yardımcı oluyor. Bu nedenle elma, bir yandan enerji ve dikkatini yoğunlaştırmanı sağlarken bir yandan nefesini tazeliyor.

Annelerin gebelikleri sırasında tükettiği yiyeceklerden, çocukların astıma yakalanmasında koruyucu rtkiye sahiptir. Hamilelikte  annenin yediği elma bebeği astımdan korur.

Elmada suda eriyen vitaminlerin tamamı mevcuttur. Yüksek miktarda C vitamini, bir insanın günlük C vitamini ihtiyacına denktir. En fazla kabuğunda ve kabuğun altında yoğun olarak bulunur. İyi yıkanmış bir elmanın kabuğu ile tüketilmesi gerekir.

Elmayı kabuğuyla yiyin. Kabuğundaki ursolik asit kas yoğunluğunu arttırıp, yağ yakımını hızlandırır.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.