MP3 DİNLE, film izle , evden eve nakliyat , youtube mp3 ,

Halluks Valgus Nedir?

images-1187 Halluks Valgus Nedir?  Halluks valgus, ayak başparmağının kendiliğinden ve kalıcı olarak dış yana doğru yönlenmesi, başparmağının tarak kemiği ile eklem yaptığı bölgede, ayağın iç yanında ağrılı bir kemik çıkıntısının oluşması, tarak kemikleri bölgesinde ayağın genişlemesi ile kendini belli eden bir ayak hastalığıdır.  Ağrı nedenyle yürümeyi güçleştirir, ayağın genişlemesi ve kemik çıkıntısı nedeniyle de ayakkabı giymeyi zorlaştırarak insan hayatını olumsuz yönde etkiler. Basma bozukluğu sonucunda ayak tabanında ağrılı nasır gelişimi görülebilir.

Halluks Valgus Kimlerde Görülür?

Halluks Valgus herkeste görülebilir, kadın erkek ayrımı yapmaz. Bazı insanlarda doğuştan sahip oldukları ve ayağın şekli ile ilgili özelliklerden dolayı halluks valgus’a eğilim vardır. Ancak, dar, sivri burunlu ve topuklu ayakkabıların halluks valgus’a yol açtığı bilinmektedir. Bu nedenle, özellikle kentlerde yaşayan, sivri burunlu ve topuklu ayakkabı giyen kadınlarda çok daha sıklıkla görülür. Yıllarca bu tür ayakkabılar giyen kadınlarda özellikle 40’lı yaşlarda başlayarak ayakkabı kullanımını ve yürümeyi güçleştiren halluks valgus görülme oranı daha yüksektir. Ancak, bazen çok daha genç yaşlarda da görülebilir.

AMELİYAT ŞART

Halluks Valgus’un Tedavisi Nedir?

Halluks Valgus’un ilerlemesini engellemek ya da tedavi etmek amacıyla kullanılan bir takım cihazlar vardır ama bunlar hastalığı tedavi emediği gibi genellikle ilerlemesini de engellemez. Halluks valgus’un tedavisi ameliyattır.

Zor Bir Ameliyat mıdır?

Günümüzde modern merkezlerde bu ameliyatlar epidural anestezi denilen bir anestezi yöntemiyle yapılmakta ve böylelikle hastaların ameliyat sonrasında da hiç ağrısı olmamaktadır. Hastaların her iki ayağını birlikte ameliyat etmek mümkündür. Hastalar hastanede yalnızca bir gün kalır, hemen ertesi günde ev içinde yürümeye başlarlar. Yaklaşık 20 gün içinde de sokağa çıkabilir hale gelirler.

Halluks Valgus için uygulanan çok sayıda ameliyat yöntemi vardır. Tek bir ameliyat tekniğini her hastaya uygulamak uygun değildir. Hangi ameliyatın yapılacağına hastanın yaşı, sosyal durumu, ayağın anatomik özellikleri ve en önemlisi halluks valgus’un ne kadar ilerlemiş olduğuna göre karar verilir. Ameliyat öncesi ayağın özellikleri ile birlikte ayakta basarak çekilen röntgenleri üzerinde ölçümler yapılır ve bunların sonucuna göre hastaya en uygun ameliyat yöntemi uygulanır.

Ameliyattan Sonra Halluks Valgus Tekrarlar mı?

Halluks Valgus, ayakkabı giymeyi ve yürümeyi zorlaştıran bir ayak hastalığıdır. Özellikle sivri burunlu ve topuklu ayakkabı giyen 40’lı yaşlardan itibaren halluks valgus görülme oranı oldukça yüksektir.

Hasta için doğru seçilmiş ve doğru uygulanmış bir ameliyat ile tekrarlamaz.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.