19th Ave New York, NY 95822, USA

Hamilelikte Nelerden Sakınmalı?

Sigara Kullanımı

A pregnant woman with beer and cigaretteSigara içmeniz bebeğinizi oksijensiz bırakır. Sigara içen annelerde erken doğuma de düşük kilolu bebeklere daha sık rastlanır. Sigara ayrıca düşük, ölü doğum ve anomailili bebek sahibi olma risklerini de arttırır. Ne kadar çok sigara içerseniz risk de ölçüde çok olacağından sigarayı bütünüyle bırakmalısınız. ünde bir-iki sigara bile bebeğe zarar verebilir; başka bir anlatımla, sigarayı azaltmak çözüm değildir. Çevrenizde sigara içilmesi bile bebeğin sağlığı için benzer tehlikeler oluşturabilir, giderek beklenmedik ölüm etkenlerinden birine dönüşebilir. Bu nedenle gebeliğiniz süresince sigara içilen ortamlardan uzak durun. Eşiniz sigara içiyorsa, bırakması için çaba gösterin.

Alkol

Haftada bir-iki kadeh şarap içmenin size ya da bebğinize zararı olmayabilir; yine de hiç içmemek en iyisidir. Bu konuda güvenlik sınırının ne olduğunu kimse bilmediğinden, en doğrusu hiç alkol kullanmamaktır. Düzenli alkol tüketimini ağırz zararlara neden olabilir, hele aşırıya kaçılması çok tehlikelidir.

İlaçlar

İlaçların birçoğu bebeğe zararlı olabilir. Bu nedenle gebe olduğunuzu bilen bir doktor vermemişse, gebeliğiniz süresince tüm ilaçlardan kaçınmalısınız. Buna aspirin gibi basit görünen ilaçlar da dahildir. Kimi zaman şifalı bitkilerin ilaçlardan daha az tehlikeli olduğu düşünülür, oysa bu bitkilerin çoğu güçlü etken maddeler içerir. Bu nedenle, doktorunuz ya da mesleği tıp olan bir uzman önermedikçe bu yola hiç başvurmayın. Şeker hastalığı gibi önemli bir hastalığınız varsa doktorunuz ilacınızın dozunu gebeliğe göre düzenleyebilir.

Diğer Tehlikeler

Kedi, Köpek dışkısı ve çiğ ya da az pişmiş et anne karnındaki bebeğe zararlı olabilecek toksoplazma denen bir parazit taşıyabilir. Kedi, köpek pisliği temizlemekten sakının, yapmak zorundaysanız eldiven giyin ve sonra ellerinizi yıkayın. Kimi yörelerde sevilen çiğ köfte gibi yiyeceklerden uzak durun. Bahçede çalışırken eldiven kullanın, mutfakta çiğ etlere dokunduktan sonra ellerinizi iyice yıkayın, az pişmiş et ya da ablık ve iyice yıkanmamış meyve, sebze yemeyin. Gıda zehirlenmesi tehlikesi içerdiğinden kabuklu deniz ürünlerinden uzak durun.

 

 

Leave a comment