Hangi Besinler Ne İçin Faydalı?

indir-25-1 Hangi Besinler Ne İçin Faydalı?  Meyveler;

Elma; Enfeksiyonla savaşır

Mango; Kanseri önler

Portakal; Cildini ve gözlerini korur

Karpuz; Kalp atışını düzenler

Şeftali; Tam bir potasyum, florid ve demir kaynağı

Nar; tansiyonumuzu olumlu bir şekilde düzenlemeye yardımcı olur. Kalbimizi korur düzenli çalışmasına destek olur. Enfeksiyona karşı vücut direncini korumaya ve artırmaya yardımcı olur. Enerji verir, yorgunluğu gidermede önemli bir yardımcıdır. İdrar söktürücü etkisiyle toksin atımını sağlar. En büyük faydası kansere karşı koruyucudur.

Kayısı; 100 gram kuru kayısı günlük demir ihtiyacınızın %8’ini karşılar.

Avokado; Hormonları düzenler, cildi nemlendirir, sindirimi düzenler, düşük kolestrol, ruh halini düzeltir, kan şekerini düzenler.

Dut Kurusu; Vücuda kuvvet verir. Kansızlığı önlemek için tüketilmelidir. Aç karnına tüketildiğinde, bağırsakların çalışmasını ve idrar söktürmeye yardımcı olur. Ağızda, bademciklerde, boğaz iltihabında, diş eti hastalıklarında dut kurusu kullanılabilir. Egzamaya çok ama çok faydalıdır.

Sebzeler;

Domates ve Brokoli; Domates ve brokolide bulunan kanser önleyici maddeler, beraber tüketildiklerinde daha etkili olur.

Domates-Kalp; Domates kalbi güçlendirir. “Domates 4 odadan oluşur ve tıpkı kalp gibi kırmızıdır. İçeriğinde bulunan likopen kalp ve kan akışı için bilinen en iyi yiyecektir.

Fasülye-Böbrek; Fasülye böbrek şeklindedir ve sağlıklı böbrek fonksiyonlarının korunması ve iyileşmesine yardımcı olur.

Roka; Göz sağlığını korur. Kansere karşı koruyucu. Kemik sağlığını korur. A,C ve K vitaminlerince zengindir. Kilo vermenize yardımcıdır.

Havuç-Göz; Havuçtaki beta karoten gözdeki tahribatları onarır. Bir dilim havuç görüntüsü, tıpkı insan gözüne benzer ve gözlere kan akışının hızlanmasını arttırır.

Kereviz- Kemik; Kereviz sapı kemikleri güçlendirir. Yüksek oranda suda çözülebilen besin lifine sahip kereviz, sindirim sisteminde yaşanabilecek kabızlık sorununa da iyi gelir. Özellikle bu sorunu yaşayanlar için 2-3 adet kereviz sapı yararlıdır. 1 kap dilimlenmiş kereviz sapı, günlük ihtiyacımız olan besin lifinin %10’unu (1.6 gram) içeriyor. Ayrıca kereviz, güçlü bir idrar söktürücü özelliğine de sahiptir.Kerevizde bulunan bazı flavonoidler, iltihabın azaltılmasına yardımcı olur.

‘Inflammatory Research Journal’ kerevizde bulunan bazı flavonoidler iltihabın önlenmesine ve azaltılmasına yardımcı yardımcı olduğunu yazmıştı. Kereviz, romatizma vb. hastalıkların belirtilerini hafifletebilecek sebzeler arasında.

Somon- Zihin; Zihni güçlendirir.

Hangi Besinler Ne İçin;

Beyin İçin; Somon, tuna, sardalya, ceviz Omega-3 asit yağları. Ceviz tıpkı beyine benzer ve beyin fonksiyonlarını arttırıcı nörotransmitterlerin gelişimini sağlar.

Kaslar İçin; Muz, et, yumurta

Akciğer İçin; Brokoli, brüksel lahanası, çin lahanası

Cilt İçin; Blueberri, somon, yeşil çay

Saçlar İçin; Sebzeler, fasülye, somon

Gözler için; Mısır, yumurta, havuç

Kalp için; Domates, patates, erik suyu

Bağırsak için; Kuru erik, yoğurt

Kemik için; Portakal, kereviz, süt, yoğurt

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.