Kadın Erkek İlişkilerinde Beklentiler Neler?

images52 Kadın Erkek İlişkilerinde Beklentiler Neler?  Bilinçaltı Uzmanı ve İlişki koçu Seda Diker, Elle dergisindeki yazısında, kadın erkek ilişkilerini şöyle anlatıyor.

Aslında Giden Erkek Yoktur

Biz kadınlarda bitiyor iş. Erkekleri yaptıklarında bile istedikleri her şeye sahip olabilecekleri duygusuna o kadar alıştırdık ki, bilinçaltılarına”Biz size amadeyiz” mesajı veriyoruz sürekli. Bunu kesmemiz gerek. Kaybetme korkusu ve değersizlik duygularından kurtulduğumuzda erkekler mıknatıs gibi yapışacak bize. Gerçek aşkı da bilinçaltımızı temizlediğimizde yaşayabileceğiz. Kadınlara şunu öneriyorum: Öncelikle bilinçaltınıza çok büyük bir özgüven yerleştirin. Mevcut bir ilişkiniz varsa bile, ilişkiyi bitirmeyin ama kendinizi nadasa alın. Oysa kaybetme korkusu yüzünden kadınlar bunu yapamıyorlar. ” Nadasa alırsam gider” diye düşünüyor. Hayır, hiçbir yere gitmez. Kadın sınır çizecek, duvar koyacak ki, erkek o duvara çarpsın ve daha çok uğraşsın. kadınlara dürüst ve ikiyüzlü olmadan, kalpten ve kendilerine değer vererek yaşamayı öneriyorum. Erkekleri onurlandırmayı ve onları güzel şeylere teşvik etmeyi öğrensinler.

Erkek onurlandırılmadığı, eleştirildiği, kendini güçsüz ve tetrsiz hissettiği için gidebiliyor. Kısaca her giden erkek kadını sevmiyor anlamı taşımaz. Yetersizlik duygusuyla kaçan o kadar çok erkek var ki… Onurlandırılmak derken, hakkını teslim etmekten bahsetmiyorum.

Bilinçaltımızda yer edilen korkular, ilişkilerde çok önemli rol oynuyor. Bunlara sahip kadın, ya adama taviz veriyor gitmesin diye, ya da duygularını kontrollü gösteriyor; etrafına duvar örüyor, sevgisinin ne kadarını göstersin diye hesap kitap yapıyor. Bu da erkeği kaçırıyor. erenkoy
atakoy
besiktas Bu tür davranış modelleri öfke, kin, önyargı, kurban rolü, acındırma, çaresizlik, endişe, panik gibi nihai duygular üretiyor.

Erkeklerin Hiç Mi Hatası Yok?

Olmaz mı? En büyük hatalarından biri kadınlarda beklenti yaratıp kısa süre sonra bunu kesmek. Erkeğin duygularını ifade etmeyi bilememesi, taktir bekleyen kadını onurlandırılmaması ilişkiyi çıkmaza sürüklüyor. Erkekler kazandıkları parayı sevdiği kadınla paylaşmayı da bilmiyorlar; hatta onu kadını kontrol etmek için kullanıyorlar. Bir kadını ruhen, bedenen, duygusal ve zihinsel olarak doyurulmaktan da haberleri yok. Erkeğin kadını okuyabilmesi, ona duymak istediklerini söylemesi gerek. Kadının erkeğinin varlığına ihtiyacı var. Erkek dağ gibi duracak, kadın ona dayanabilmenin mutluluğunu hissedecek.

 

 

 

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.