MP3 DİNLE, film izle , evden eve nakliyat , youtube mp3 ,

Karın Çatlakları İçin Öneriler

images-2141 Karın Çatlakları İçin Öneriler

Karın Çatlakları için Öneriler; 

Her insanın cildinde dermis denen tabakada kollejen ve elastin lifleri bulunur. Bu lifler cildin esnekliğini sağlar. Eğer bu esnekliği sağlayan tabakaları biz kapasitesinden fazla gerer isek çatlaklar oluşur. Hamile iken karın genişlemeye başladıkça çatlaklar oluşmaya başlar. Önleminizi önceden alırsanız, bu duruma hazırlıkla olursunuz karnınızın çatlamasını önlemiş olursunuz. Sık sık kilo alıp vermek de karın çatlaklarına neden olur. Peki diyelim artık çok geç ve çatlaklarınız oluştu. Ne yapacağız?

Çatlakları önlemek için;

Kakao yağı ( 1 çorba kaşığı)

Fındık yağı

Zeytin yağı

E vitamini (eczaneden alabilirsiniz)

Benmari usülü erittiğiniz kakao yağının içine fındık yağı zeytin yağı ve E vitaminini karıştırın ve bir cam şişeye koyun, sık sık karnınıza sürün ve çatlak oluşmanı önleyin.

Eğer Çatlaklarınız Beyaz Ve Daha Hücreler Ölmemiş ise Bu Kürü Uygulayabilirsiniz…

5 adet pancarın,

5 adet şeftalinin kabuklarını ve havucun ortasını alın. Hepsini doğrayıcıdan geçirin ve bu karışımı çatlak olan bölgeye uygulayın.

LR-Dogum-Sonrasi-urunleri-1-300x140 Karın Çatlakları İçin Öneriler  Bir tavsiye daha;

Ben bir estetisyen olarak sizlere önerebileceğim bir diğer ürün ise LR ürünleridir. LR ürünlerinin içinde sağlığa zarar veren maddeler yoktur. Çatlakları olan hanımlar ve anne adayları bu ürünleri rahatlıkla kullanabilirler. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta var ki o da çatlaklarınızın oluşma süreleri. Eğer çatlaklarınız 10-15 seneyi aştı ise bu çatlaklarınıza doktor müdahalesi gerekebilir. Çünkü; bizim için orada halen hücrelerin hareketli olması önemlidir. Bu ürünler ile ilgili ayrıntılı bilgi için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Bize size geri dönüş sağlarız.

LR Üyelik Başvuru ve Bilgi Formu:

Ad Soyad:

Semt - Şehir :

Telefon Cep :

E-Posta Adresiniz:

 

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.