19th Ave New York, NY 95822, USA

Kışlıkları Nasıl Temizlemeli Ve Saklamalı?

kabanHavalar ısındı ve artık kışlıkları kaldırma zamanı geldi. Bir çoğumuz kışlıkları kaldırırken hurçlara koyar, kolilere koyar, yada çekyat altlarına kaldırırız ki yer kaplamasın dolapta. Fakat bunları yaparken giyeceklerimizi zarar görmeden, bir kaç sezon daha giymek istiyorsak, yapmamız gerekenler şunlar;

Kabanları Kaldırırken;

Kabanı bir askıya asın(askı yumuşak askı olsun)  ütü ile biraz uzaktan, buhar verin her yerine ve güneşe asın. Üzerine sinmiş olan kokular(is, sigara) gidecektir. Daha sonra elbise poşetine koyun. Açtığınız zaman güzel kokmasını istiyorsanız, bir kese ile beyaz sabun rendeleyip askıya asın. Daha da güzel kokmasını istiyorsanız, sabunun içine lavanta ekleyin. Ya da kurutulmuş portakal kabukları koyun. Portakal kabuğuna hem güve de gelmeyecektir. Sandal ağacı kabuğu da koyabilirsiniz. Aktarlardan alabilirsiniz. Sandal ağacına da güve gelmeyecektir.

Güvelerden Korumak İçin;

Giysilerinizi güvelerden korumak için, havası alınmış bir torbanın içine giysilerinizi koyun ve keselerin içine koyduğunuz lavanta keselerini yerleştirin. Naftalin yerine lavanta koyun. Naftalinden sakının. Çocuklarınız bunu şeker sanabilir. Ayrıca naftalinin kokusunu gidermek zordur.

Kot pantolonlarınızı hiç giymeden 3 kere deterjansız su ile yıkayın. Taşlanmasını engellersiniz.

Deri montlar;

Deri montunuzu, duru su ve temiz bir bez ile silin. Üzerindeki sinmiş olan is ve kokular gidecektir. Daha sonra zeytinyağı yada gliserin’e batırılmış bir pamuk, yada yumuşak bir bez ile her yerini silin. Pırıl pırıl olacaktır. Daha sonra bir elbise poşetine koyun ve saklayın. Derinizdeki o kırışıklık ve sertlik olmayacak, sezona yumuşacık ve yeni bir mont ile başlayacaksınız.

Ayakkabı ve Çizmeleri saklarken;

Eğer çizme yada ayakkabınız deri ise; altlarını karbonatlı su ile temizleyin. Bakteri ve pisliği temizlemiş olursunuz. Daha sonra kurulayın ve zeytinyağı ile bir pamuk yada beze batırarak silin. Naylon torbalara koymayın. Hava almadığı için kırılıyor. Bir tülbent ya da pamuklu bir şeye koyup karton kutuya da koyabilirsiniz. Böylece bir kaç sene daha kullanabilirsiniz.

Yorganları saklarken;

Çamaşır makinesi yada küvette yıkayın yorganlarınızı. Deterjanın içine karbonat ekleyin. Güneşte kurutun ki bakteriler ölsün. Kuruduktan sonra rendelenmiş beyaz sabunu kese ile birlikte yorganın arasına koyup katlayın. Vakumlu poşetlere koyabilirsiniz yorganlarınızı. Böylece fazla yer kaplamayacaktır. Vakumlu poşetler artık pazarlarda da satılmaktadır. Sadece sentetik ve ipek eşyalarınızı vakumlu poşetlere koymayın.

yor

 

Leave a comment