MP3 DİNLE, film izle , evden eve nakliyat , youtube mp3 ,

Kolay Turşu Yapımı

fotoğraf-2-52-300x224 Kolay Turşu Yapımı  Yaz bitmek üzere ve artık pazar tezgahlarında turşuluk domates, biber, salatalık  çıkmaya başladı. Turşu kurmak isteyenler için tezgahların yanına yaklaşmak biraz zor da olsa, biraz daha ucuzlayacağına inanıyorum. Ben pazardan az az aldım, fakat pahalı buldum. Turşu kışın olmazsa olmazlarından. Turşu kurmak aslında çok kolay olsa da, bazen turşularımızın yumuşadığını, yada çok çok tuzlu olduğunu görürüz ve bu da bize üzer. Eğer ilk kez turşu kuracaksanız, ya da turşunuz annelerimizin tabiri ile kütür kütür olsun istiyorsanız, size çok kolay ve kütür kütür turşu tarifimi denemenizi öneririm. Ben turşularımı bir ya da 2 litrelik kavanozlara yapıyorum ki, hem daha şık görünüyor, hem de taze taze yemiş oluyoruz.

Malzemeler

1 litrelik kavanoz

küçük turşuluk salatalık, biber

1 tatlı kaşığı turşuluk kalın tuz

Yarım çay kaşığı şeker

3-4 diş sarımsak

1 su bardağı sirke

Su

Tarifi;

Öncelikle turşuluk salatalıkları iyice yıkayın ve bıçakla bir iki yerinden delin. Kavanozun içine sıkıca yerleştirin. Ne kadar sıkı yerleştirirseniz o kadar iyi olacaktır.  3-4 diş sarımsağı da salatalıkların arasına yerleştirin. Kavanoz dolana kadar yerleştirdiğiniz salatalık, ya da biberlerin üzerine bir bardak sirke ve alana kadar da su doldurun. Bir tatlı kaşığı tuzu ve yarım çay kaşığı şekeri de ekleyin ve ağzını sıkıca kapatın. Kavanozu ters yüz yaparak sirke ve tuzun karışmasını sağlayın. Annem turşu yaparken suyunu ayrı bir yerde hazırlar ve üzerine dökerdi. Sizde öyle yapabilirsiniz. Yapımı hem çok kolay, hemde sert kütür kütür bir turşu yaptığınıza sizde inanamayacaksınız.

Daha fazla turşu yapmak isterseniz ölçünüzü arttırabilirsiniz. İster biber turşusu, ister salatalık turşusu, ister domates turşusu, ister karnabahar turşusu, ister lahana turşusu olsun hepsini bu şekilde ve ölçüde yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

fotoğraf-2-53-300x224 Kolay Turşu Yapımı

fotoğraf-1-54-300x224 Kolay Turşu Yapımı  fotoğraf-2-34-300x224 Kolay Turşu Yapımı  fotoğraf-4-41-300x224 Kolay Turşu Yapımı  fotoğraf-3-44-224x300 Kolay Turşu Yapımı  fotoğraf-5-16-224x300 Kolay Turşu Yapımı

Bulaşık makinasında  turşu tarifini merak edenler için önceki yazımda bulabilirsiniz.

 

Related Posts

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.