MP3 DİNLE, film izle , evden eve nakliyat , youtube mp3 ,

Mutfak İçin Pratik Bilgiler

indir-81 Mutfak İçin Pratik Bilgiler  Ciğeri Pişirirken

Ciğerli bir yemek hazırlarken, ciğerin pişme süresini geçirirseniz dert etmeyin. Çünkü ciğer 2-3 dakikadan fazla pişerse sertleşir. Bu durumda hala bir çözüm yolunuz var. Ciğeri yumuşatmak için rakıda bekletmeyi deneyin.

Balık Kızartırken

Balık eti hem sağlıklı, hem de çok lezzetlidir. Evinizde balık kızartırken daha lezzetli olmasını istiyorsanız, tek yapmanız gereken, balıkları biraya batırmak. Biraya batırılan balıkları kızarttığınızda hem çıtır çıtır, hem de lezzetli olur.

 Peyniri Soğutucuda Saklayın

Çeşitli hamur işlerinde kullanmak ve yemeklere garnitür olarak katmak için zaman zaman peynir ufalamanız gerekebilir. Eğer her seferinde bununla uğraşmak istemiyorsanız, bir seferde ihtiyacınızdan çok fazla peynir ufalayın. Daha sonra peynirleri plastik torbalar içinde derin dondurucuda veya buzlukta muhafaza edin.

Süt Kaynatırken

Süt kaynatacağınız zaman, kullanacağınız kabı önceden soğuk suyla çalkalayın. Böylece, sütün kabarmasını ve kaba yapışmasını önlemiş olursunuz. En önemlisi de, süt kaynadıktan sonra tencerenin kenarlarına yapışmayacağı için çok kolay temizleyebilirsiniz.

Yumurtaların Çatlamaması İçin

Yumurta haşlarken, zaman zaman suyun içinde çatlayabilir. Bunu önlemek için yapmanız gereken şey çok basit. Yumurtayı bir kepçe ya da kaşık içinde su dolu bir kabın içine koyarsanız, yumurtanın çatlamasını dağılmasını önlemiş olursunuz.

Kalamarı Yumuşatmak İçin

Kalamar ülkemizde çok sevilen bir deniz ürünüdür. Fakat yerken sertliği ve lastik gibi uzaması yüzünden epeyce uğraştırır. Kalamarı yumuşatmak ise sizin elinizde. Bunun için, kalamarı kızartmadan önce, süt dolu bir kapta bir süre bekletmeniz yeterli.

 

Related Posts

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.