Prof. Dr. Canan Karatay’dan Hamile Hanımlara; ”Yumurta Tüketin” Tavsiyesi

Prof. Dr. Canan Karatay’dan Hamile Hanımlara; ”Yumurta Tüketin” Tavsiyesi

378672776711-1 Prof. Dr. Canan Karatay'dan Hamile Hanımlara; ''Yumurta Tüketin'' Tavsiyesi

Prof. Dr. Canan Karatay katıldığı bir televizyon programında hamile hanımlar için önemli tavsiyelerde bulundu. Sağlık ve beslenme önerileri ile son dönemlerde adından sıkça bahsettiren Prof. Dr. Canan Karatay’a göre her şeyin başında doğal beslenme geliyor. ”Doğal beslenin ve sağlıklı kalın” diyor. Elbetteki anne adayları da unutmuyor.

Prof. Dr. Canan Karatay’dan hamile hanımlara tavsiyeler;

”Bebek beyninin gelişmesi, bebeğin sinir sisteminin gelişmesinde kolin çok önemli. Kolin de doğal olarak yumurtanın sarısında bolca var. Eğer mideniz bulanmıyor, tiksinmiyorsanız bol bol yumurta tüketin. ”

Peki yumurta nasıl tüketilmelidir?

”Yumurta günde 3-4 tane tüketilebilir. Ancak doğal yumurta yani serbest dolaşan tavuk yumurtası olması önemlidir. Yumurtayı çok katı haşladığında sarısının etrafı yeşil olur, bu durumda tehlike arz ediyor. Çünkü; o artık denature olmuş, doğallığı bozulmuş, içi trans yağ dolu bir madde haline gelmiş oluyor. ”

Prof. Dr. Canan Karatay’a göre hamile hanımlar içinde yumurta oldukça önemli.

 

Bebeeyninin ve sinir sisteminin gelişmesinde çok önemli bir besin. İçerisinde dengeli olarak omega ve minarel bulunmaktadır. Yumurtanın beyazında 9 esansiyel denilen proteinin ana kaynağı amino asit vardır. Sarısında ise kolin denilen bir madde bulunmaktadır. Kolin bebeğinizin beynini geliştirecektir. Tabi bunların yanı sıra fındık fıstık ve ceviz  tüketmekte oldukça önemlidir. Anne adaylarının dikkat etmesi gereken bir diğer unsur ise yumurta yerken yanında ekmek yememektir. Ekmeğin içinde bolca bulunan şeker nedeni ile hamile hanımların tüketmesi uygun değildir. Tüm bunların yanı sıra bahsi geçen besinlerin ve tüm yiyeceklerin doğal olması çok çok önemlidir.

  • Tüm bu yazılanlar Prof. Dr. Canan Karatay’ın tavsiyeleridir.

 

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.