Regl Zamanı Cinsellik

 

 

Regl Döneminde Cinsel İlişki Güvenli Midir?

 

Regl zamanında, rahim içindeki dokular kanayarak vücuttan atılır. Bu doku, eğer hamilelik söz konusuysa rahmin hamilelik için hazırlandığı ve bebeğin oraya tutunmasını sağlayan özel bir dokudur. Her ay regl döneminde, hamilelik olmazsa bu doku vücuttan atılır. Bu yüzden bir daha ki ay rahim yeniden yumurtlamak için hazır hale gelir. Genelde bu dönemlerde bayanlar izin yapmayı tercih eder.

 

Regl Kanı Zehirli Ve Pis Kan Mıdır?

 

Adet döneminde yanlış bilinen konulardan bazıları: vücuttaki kirli kanın dışarı atılması, adet kanının pis ve zehirli olması sayılabilir. Ama bu bilgiler doğru değildir. bayanın adet döneminde ilişkiye girmesi tamamen kişiye ve kendi isteğine bağlıdır. Ancak bilinmesi gereken tek önemli nokta, adet döneminde ilişkiye girildiği zaman kadının veya erkeğin mikrop kapabilme olasılığıdır. Regl döneminde teorik olarak hamile kalma olasılığı yoktur ancak hafif bir ihtimal olsa yine de kadın gebe kalabilir. Bu sebeple de cinsel ilişki sırasında korunmak her iki kişi içinde önemlidir.

 

Regl Döneminde Cinsel İlişkide Bulunmanın Zararları Var Mı?

 

Adet zamanında kan miktarında düşüş görülür. Vajinada doğal olarak bulunan faydalı bakteri miktarı buna bağlı olarak laktik asit üretimi azalır. Adet kanının mevcut miktarı vajinanın asit seviyesini daha da bozar. Koruyucu asidin azalması döl yolunun enfeksiyonlara karşı direncini olumsuz şekilde etkiler. Kanın birçok zararlı organizmalar için ortam oluşturması, enfeksiyon riskini daha da çok arttırır. Bunun yanı sıra olarak adet kanının vücuttan atılabilmesi için rahim ağzı genişler. Bu nedenle de enfeksiyonlar üst üreme organlarına kolayca yayılabilir.

 

Tüm bunların sonucunda adet zamanında kadın üreme sistemi enfeksiyonlara karşı her zaman korumasız olur.

 

Bireylerin bu konudaki düşünceleri ve dini görüşleri tamamen farklıdır. Fakat bu olaya tıbbi açıdan bakacak olursak regl zamanı cinsellik herhangi bir zarara yol açmaz. Ancak kadın enfeksiyon ve mikroplara karşı daha korumasız bir zamanda olduğu için mikrop kapma riski de vardır. Bunun dışında kanama sebebiyle cinsel ilişkide bulunmak daha zor olacağı için prezervatif kullanmak önemlidir.

Regl dönemi bayanların libidosunun arttığı bir süreçtir. Fakat regl oldukları için cinsel ilişkiden uzak durma eğilimi söz konusudur.

 

Regl Döneminde Hamile Kalmak Mümkün Mü?

 

Bu dönemde hamile kalma şansı daha düşüktür. Ancak kesinlikle gebelik söz konusu olamaz ifadesi yanlış bir düşüncedir. Bu risk her ne kadar düşük de olsa her zaman için söz konusudur.

Bunun dışında toplumumuzda adet dönemi ilişkiye girmenin kısırlığa neden olacağının da söylentilerini duyabiliriz. Regl kanı tamamen temiz olan bir dokudur. Pis ve zehirli kanın vücuttan atılması olayı değildir.

Bir Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.