MP3 DİNLE, film izle , evden eve nakliyat , youtube mp3 ,

Şiddetli Baş Ağrısını Önemseyin!

images-7-2 Şiddetli Baş Ağrısını Önemseyin!  KADINLARDA en sık görülen kanser türleri arasında yer alan meme kanseri, erken tanı konulup zamanında müdahale edilmediği taktirde vücutta farklı organları da etkileyebiliyor.

Meme kanseri akciğer kanserinden sonra beyne en çok sıçrayan kanser türüdür. Meme kanserinin yüzde 10-30 arası beyne metastaz yapmaktadır. Meme kanseri hücrelerinin beyne ya da omurgaya sıçraması farklı belirtiler verebilmektedir. Metastaz genellikle, meme kanseri tanısı konduktan bir kaç yıl sonra ortaya çıkar.

Artan Baş Ağrısı;

Şiddeti giderek artan baş ağrısı meme kanserinin önemli belirtilerindendir. Daha çok sabahları kalkınca ortaya çıkar ve bazen ağrıya bulantı, kusma, bulanık görme eşlik edebilir. Bu kafa içi basıncın kanser nedeniyle arttığını ifade eder. Ağrı tipi migrene benzemez. Devamlıdır ve ağrı kesicilere yanıt verir ancak tamamen kesilmez.

Nöbet Geçirme;

Konuşma bozukluğu, yüzde dudaklarda seğirme, kol ve bacaklarda istem dışı hareketlerin olması, bütün vücudun kasılarak bayılması, kendini kaybetme şekli olabilir. Kanser hücrelerinin beyindeki kabuğu etkileyerek fonksiyonların bozulmasına neden olması sonucudur.

Kuvvetsizlik, Hissizlik;

Yüzde felç, kol ve bacaklarda kuvvet başlaması ve giderek artması, yürüyememe, yürürken düşme, bedenin aynı tarafının uyuşması önemli belirtilerdir. Bedeni hareket ettiren ve hissiyatını alan beyindeki bölgenin kanser hücreleri tarafından etkilenmesi sonucudur.

Geceleri Artan Ağrıları Önemseyin

Meme kanseri omurgaya sıçramışsa, bel, boyun ya da sırt ağrıları yaşanabilir. Ağrının geceleri artması önemli bir belirtidir. Kanser hücrelerinin omurga kemiklerini tutması sonucu kemikte ve kemiğin içinden geçen sinirlerin etkilenmesi sonucu ağrı oluşur. Bununla birlikte kanser hücrelerinin omurgaya yerleşmesi, omurganın dayanıklılığını azaltmaktadır. Ağır kaldırma veya düşme sonucu kırılmalara neden olabilmektedir. Kırılma ve çökmeler omuriliği etkileyerek kol veya bacaklarda kuvvetsizlik, idrar ve büyük abdestini kaçırmaya neden olabilmektedir. Uzun kemiklerde yaşanan kırılmalar, kol ve bacaklardaki sinirleri etkileyerek uyuşmaya ve hareket kısıtlığına neden olabilmektedir.

Sözcü Gazetesi Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahı Uzmanı

Prof. Dr. Gökhan Akdemir

 

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.