Sivilce Bandı Yapımı

SİYAH NOKTALAR – SİVİLCE BAĞLAMI

Birçok bayanı ciddi manada rahatsız eden siyah noktaları temizlemenin, kimyasal içerikli ürünlere bir sürü para ödemeden evdeki imkanlarla yapılabilecek doğal yolları olup bunlardan biriside temizleme bandıdır. Tıbbi literatürde “komedon” olarak bilinen siyah noktalar, cildin hemen altında yer alan yağ tabakası ile üstünde biriken kirlerin zamanla birbiriyle girift hale gelmesinden kaynaklanan bir sivilce çeşididir. Zamanında müdahale edilmediği takdirde ciddi tedavilere ihtiyaç duyulacak ve sağlık bakımından olumsuz durumlara yol açabilecek daha inatçı sivilcelere dönüşme ihtimali vardır. İzale edilmesi için kozmetik sektörde bir takım hazır bantlar bulunmakla beraber, evde hazırlamanın doğal bir formülü mevcuttur.

BANDIN HAZIRLANIŞI

Kürü hazırlamak için gereken iki kalem malzemeden biri marketlerde ambalajlı olarak bulunabilecek ya da aktarlardan temin edilebilen toz jelatin. Olabildiğince doğal olanını tercih etmekte fayda vardır. Diğer malzeme ise bayanların sevdiği süttür. Hazırlanacak terkip için her iki malzemeden de birer yemek kaşığı kadar uygun bir kabın içerisine koyup bir süre karıştırılır. Daha sonra bu karışım, varsa mikro dalga fırında on on beş saniye kadar ya da ocağa konulan cezvenin içinde kıvam tutuncaya kadar durdurulur. Cildi rahatsız etmeyecek vaziyete gelmesi için bir müddet dinlendirilen kür hazır. Artık yapılması gereken, yumuşak bir makyaj fırçası yardımıyla siyah noktaların olduğu bölgelere sürerek ince bir tabaka haline gelinceye kadar beklemektir.

BANDIN TEMİZLENİŞİ

Sıra geldi işlevini tamamladığı düşünülen kürü temizlemeye. Olabildiğince hafif dokunuşlarla tabakayı yerinden kaldırılır ki cilt tahriş olmasın. Çıkarılan banda bakınca kötü görünümlü siyah kir atıklarıyla şimdiye kadar nasıl yaşanmış, düşünmeden edilemez. Şunu da hatırlatmakta büyük yarar görülmektedir ki, siyah noktalardan temizlenen gözeneklerin dezenfekte edilmesi için gül suyu ile masaj yapmak hem cilde iyi gelecek hem de gevşeyen gözeneklerin içlerine yeniden pislik girmeden sıkılaşıp kapanmasına faydası olacaktır. Birebir uyguladığınızda olarak yararını göreceksiniz.

Bir Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.