Suna Dumankaya’nın Ürtiker Ve Lekeler İçin Tarifi

images-2-2 Suna Dumankaya'nın Ürtiker Ve Lekeler İçin Tarifi  ELLERDE OLUŞAN LEKELER İÇİN

Yaş ilerledikçe ve fazla güneşte kaldığımızda ellerimizin üzerinde lekeler oluştuğunu görürüz. Bu lekeler gün geçtikçe çoğalır ya da rengi koyulaşır. Bitki Bilimi Uzmanı Suna Dumankaya’nın lekeler için verdiği doğal tarifi;

Yarım limonu bir kasenin içine sıkın ve bir çorba kaşığı karbonatı ekleyin ve karıştırın. Birbirine karışan limon ve karbonat kabarmaya başlayacaktır. Kabarması geçtikten sonra içine bir kaç damla hint yağı ekleyerek ellerinize ovarak sürün bir müddet beklettikten sonra yıkayın.

Sıktığınız limon kabuklarının içine biraz şeker ya da tuz koyarak ovduğunuzda topuklarınız yumuşayacaktır.

ALERJİ VE ÜRTİKER İÇİN SUMAK SUYU

Sumak suyunu 21 gün her gün bir çorba kaşığı sumağı, bir su bardağı kaynar suda çay gibi demleyin için hiç bir kaşıntınız kalmayacaktır.

Tane sumağı geceden suyun içinde bekletip, sabah tanelerini ayırıp sumak suyunu kullanabilirsiniz. Suna Dumankaya, ekşi olduğu için yemeklerde de rahatlıkla kullanılabileceğini açıkladı. Aynı zamanda yağ yakıcı olduğunu ve yediğinizi hazmetmenizi sağladığını ekledi.

sneeze_season Suna Dumankaya'nın Ürtiker Ve Lekeler İçin Tarifi  ENDER SARAÇ’IN BAHAR ALERJİSİNE KARŞI ÇAY TARİFİ

Bahar geldi ve polenler uçuşmaya başladı. Sizler her ne kadar polenlerden kaçınmak isteseniz de ağzınızdan binlercesi geçiyor. Bunu engellemek için ağzınızdan değil burnunuzdan nefes alıp vermelisiniz. Çünkü ağzınızın içinde polenlerin geçişini engelleyecek bir filtre yoktur. Ancak burnunuzdaki tüyler bu polenleri tutar ve geçişini engeller. Tüm bunların yanı sıra günde 3 defa burnunuzu bol su ile temizler, ağzınızı da bol su ile çalkalarsanız büyük oranda azalma görürsünüz. Ancak kaşıntısı olanlar, bir türlü alerjilerini durduramayanlar için Ender Saraç’ın bahar(polen) alerjisine karşı olan çay tarifini sizlerle paylaşacağım.

  • Şahdere otu
  • Ayva Kabuğu
  • Elma Kabuğu (1 dilim)
  • Isırgan Otu

Bu bitkileri cam bir kaba alıp üzerine kaynar su ilave ediniz ve yaklaşık 10 dakika demlendirin. Günde 1 veya 2 bardak içebilirsiniz.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.